3D SECURE (GÜVENLİ ÖDEME) NEDİR?


Ödeme yapan için güvenli kimlik doğrulaması olarak da bilinen 3D Secure (3 etki alanı yapısı), çevrimiçi kredi kartı ve banka kartı işlemlerinde dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olan bir güvenlik protokolüdür. Bu ek güvenlik Visa ve MasterCard tarafından başlatılmış ve oluşturulmuştur ve sırasıyla "Visa tarafından Doğrulanmış" ve "MasterCard SecureCode" olarak markalanmıştır.

Mükellefi kimlik üç parçalı bir süreçtir, bu yüzden üç sürecinde taraflar vardır:, iktisap eden (Visa veya MasterCard gibi) verenin ve (ödeme sistemi gibi) birlikte çalışabilirlik alanı.


3D Secure nasıl çalışır?
Bir satıcı olarak web sitenizde 3D Secure'u etkinleştirdiğinizde ve müşteriniz 3D Secure programına kayıtlı kartı kullandığında süreç aşağıdaki gibi görünür:

1. Müşteri, ödeme formuna kredi kartı veya banka kartı bilgilerini girer.

2. Site, ilgili ödeme sistemiyle bağlantı kurar ve kartın kayıtlı olduğu bankanın ekranına gider.

3. Müşteri, kartı veren bankanın 3D Secure sayfasını görür ve banka müşterinin cep telefonuna kişinin kendisi olup olmadığını doğrulamak için şifreyi bir sms ile gönderir.

4. Sms i alan müşteri banka ekranına bu şifreyi girer ve 3D Secure kimlik doğrulamasının sonucu ilgili ödeme sistemine gider.

5. Müşterinin girdiği şifre doğru ise ilgili ödeme sistemi, bankadan aldığı onay veya red ile siteye geri dönüş yapar.

6. Müşteri, işlemin başarılı mı başarısız mı olduğunu, sonuç ekranından görür.


3D Secure'nin Avantajları
3D Secure'un avantajlarından biri, dolandırıcılığı azaltmasıdır. Online alışveriş / ticareti daha güvenli hale getirir, marka sadakatini besler, kullanımı kolaydır, web sitelerinde müşteri güveni artar ve dolayısıyla online harcamaları artırır.


Hizmet Kısıtlamaları
3D Secure'un belirli sınırlamaları vardır: Birincisi, tüm kartlar şu anda program kimlik doğrulaması ödeme planına katılmamaktadır ve ikinci olarak, ters ibrazların gerçekleşmesini kısıtlamamakta, ancak hileli ters ibrazların maliyetini düşürmektedir.


3D Secure'un Ters İbraz Yükümlülüğü
Ters ibraz yükümlülüğü ile ilgili olarak, 3D Secure, kartı veren kuruluş tarafından sağlanan ek bir koruma katmanı olarak görülmelidir. Aslında, hileli bir işlem durumunda, 3D Secure aracılığıyla doğrulanır, büyük olasılıkla yükümlülüğün alıcıya geçmesi muhtemeldir. Kısacası, sorumluluk devredildiği için perakendeciler yanıltıcı ters ibrazlara karşı korunmaktadır.